Nebanice
Nebanice leží 12 km od Chebu přímo na páteřní cyklostezce Karlovarského kraje (22,2 km). Přijet sem můžete z Chebu přes Chocovice a Vokov a na Sokolov pokračujete směrem na Mostov. Pokud chcete poznat místní "neklidný" kraj, stojí za to udělat si odbočku směrem na Hrtoušov a podívat se na Hartoušovské mofety.
Do katastru Nebanic patří také Hartoušov, Hněvín a Vrbová.
Historie obce Nebanice
Obec Nebanice vyrostla soustředěná kolem návsi. První zmínka je z roku 1391, kdy byla zmíněna jako majetek chebského rodu Junckerů. Nad vesnicí se tyčí kostel sv. Osvalda z roku 1716. Kostel obklopuje velmi pěkný hřbitov s památníkem padlých z I. světové války. Název Nebanice má slovanský původ a zvnikl z původního Nebažice, což znamená "ležící mimo bažiny". Obec opravdu obklopuje nestabilní půda. Nachází na levém břehu potoka Plesná, jehož koryto je lemováno bažinami a vývěry oxidu uhličitého.
V obci se narodil Jan Johan Fischer (1742 – 1793), který je autorem mnoha roubených a hrázděných staveb. Bohužel se na katastru dochovalo jen velmi málo původních staveb charakterizujících původní selskou architekturu. Z hrázděných staveb se dochoval pouze původní výměnek a stodola patřící k selské usedlosti č.p. 6.
Zajímavosti obce Nebanice
Řeka Ohře, která je vyhledávána vodáky, je v okolí Nebanic lemována pastvinami, na nichž se pasou, sluní a prohánějí koně. V Nebanicích má chov koní dlouholetou tradici, specializují se zde na chov starokladrubských koní, nejstaršího českého plemene koní. Za více než čtyřista let své existence je toto plemeno sžito s klimatickými a přírodními podmínkami ČR. Starokladrubští koně jsou považováni za součást kulturního dědictví ČR a byli uznáni národní kulturní památkou České republiky.
Přírodní památka - Hartoušovské mofety
Kontakt
Svazek obcí Kamenné vrchy nám. 5. května 164351 37 Luby +420 737 107 227
IČO: 71175971
datová schránka: qadhsvk
manager@kamennevrchy.cz